A fajta történetéből: 1891-ben egy belga állatorvos, professzor Adolf Riyoult megpróbált megalkotni egy nemzeti pásztorkutya fajtát. Közepes, egytípusú, álló fülű kutyákkal dolgozott, amelyeknek csak a színe és a szőrzete különbözött - rövidszőrű, közepesen és hosszúszőrű. Habár Riyoult professzor azt ajánlotta, hogy a szőrzet típusa alapján tenyésszék ki a kutyát, mégis a színt részesítették előnyben. Később, 1907-ben fogadták el a belga juhászkutya következő szabványát: a közepesen hosszúszőrű kutyáknak feketének kell lenniük (groenendael), a rövidszőrűeknek sárgás barnának vagy szürke (malinois), a hosszúszőrűeknek hamuszürkének (laekenois). A gronendael Nicolas Roset kutyatenyésztő által lett megalkotva, aki Groenendael városában élt. A malinois szintén egy kis város, Mechelen vagy franciául Maline tiszteletére kapta a nevét. A laekenois a királyi Laeken vár után kapta a nevét, ahol a pásztorok a nemesekkel együtt éltek és durva, valamint kemény szőrű kutyákat tenyésztettek. Ez a "belgák" legkisebb számú képviselője. A tervueren elnevezését szintén a város neve után kapta, ahol tenyésztője élt.

Származási ország: Belgium.

Általános jellemzők: belga juhászkutya - leginkább munka- és pásztorkutya. Kutya szép vonalakkal, harmonikus felépítéssel, okos, nem kényes, megfelelő a szabadlevegőn tartásra, ellenálló az évszakok váltakozásával és az atmoszféra beli változásokkal szemben, ami jellemző a belga klímára. Harmonikus formáival, büszke fejtartásával a belga juhászkutya elegáns erőd képére emlékeztet, amely ennek a munkakutyának a tenyésztésének eredménye. A belga juhászkutya fajtához a groenendael, a malinois, a laekenois és a tervueren tartozik. A Nemzetközi Kinológiai Szövetség osztályozása szerint ezek a kutyák mind egy kutyafajtához tartoznak. Néhány országban a fajta mindegyike külön ki van emelve. A belga juhászkutya 4 fajtáját ismerjük:

  • Groenendael (hosszúszőrű fekete)
  • Laekenois (durvaszőrű)
  • Malinois (rövidszőrű)
  • Tervueren (hosszúszőrű kivéve fekete színben)

Mindegyikük csak színben, a szőrzet felépítésében és hosszában különbözik. Az USA-ban belga juhászkutya néven csak a groenendael ismert. A malinois és a tervueren külön fajtaként regisztrált - "belga malinois" és "belga tervueren", a laekenois, a legritkább a négy típus közül, pedig egyáltalán nincs elismerve.

Viselkedési sajátosságok és jellemzők: a belga juhászkutya természete szerint éber, élénk és energikus a jelleme, mindig kész van az aktivitásra. A veleszületett nyájra való vigyázás képessége miatt külölegesen fejlett házőrző tulajdonságokkal is rendelkezik. A belga juhászkutya kétségkívül gazdája kérlelhetetlen és buzgó védelmezője. Rendelkezik minden olyan tulajdonsággal, amelyek elengedhetetlenek a pásztor-, őrző- és szolgálati kutyák számára.

Magasság és súly: ideális marmagasság: kan 63 cm, szuka 58 cm. Súly: körülbelül 28 kg.

Alak: a belga juhászkutya sziluettje jól illeszkedik a térbe. A mellkas eléggé mély, a könyökig ér. A pofa körülbelül egyenlő a fej felének hosszával vagy egy kicsit több, mint a felének.

Szőrzet: a belga juhászkutyák minden fajtájának szőre sűrű, vastag, jó struktúrájú kell, hogy legyen selymes aljszőrzettel, amely biztosítja a megfelelő védelmet a különböző kellemetlen időjárási viszonyokkal szemben.

Hosszúszőrű: a fejen, a fülek külső oldalán és a végtagok alsó részén a szőr rövid, kivéve az alkar hátsó részét, amely a könyöktől a csuklóig hosszú szőrrel borított és kócokat alkot. A test egyéb részein a szőr hosszú és sima, a nyak körül és a mellkas elülső részén a szőrzet hosszabb és dúsabb, gallért alkot. A test nyitott részei sűrű szőrrel borítottak. A fülek tövétől a szőr egyenes, keretezi a fejet a szélein. A comb hátsó része nagyon hosszú és bőséges szőrrel fedett, kócokat alkot. A farok is hosszú és bőséges szőrrel borított, a vége bolyhos. A hosszúszőrű fajtához a groenendael és a tervueren tartozik.

Rövidszőrű: a fejen, a fülek külső részén és a végtagok alsó részén a szőr nagyon rövid. A test egyéb területein szőrzet rövid, a farkon és a nyak körül dúsabb, a nyak részen gallért képez, amely a fülek tövénél kezdődik és a kutya torkánál fejeződik be. A comb hátsó részén hosszabb kócok vannak. A farok formája kukoricacsőre emlékeztet, a farok vége nem bolyhos. A rövidszőrű fajtát a malinois fajta képviseli.

Durva szőrű: ennek a típusnak a szőre durva és száraz, sőt kemény és kócos. A szőr hossza a test egész felületén körülbelül 6 cm, a pofa felső részén, a homlokon és a kutya végtagjain a szőr rövidebb. A szem körül és a pofán a szőrnek olyan hosszúnak kell lenni, hogy ne fedje el a fej formáját. Emellett fontos, hogy a pofát szőr fedje. A faroknak nem kell túl bolyhosnak lennie. A durva szőrű fajtát a laekenois képviseli.

Szín:

  • Tervueren - vöröses színű feketével, minél természetesebb a szín, annál jobb. A vörös színnek melegnek kell lennie, amely nem világos és nem elmosódott. A nem megfelelően élénk színű kutyák nem kaphatnak "kiváló" értékelést, különösen pedig CAC, CACIB és tartalék CAC, CACIB titulust.
  • Malinois egyszínű vörös fekete árnyalattal és maszkkal.
  • Groenendael - egyszínű fekete. Megengedett a fehér "nyakkendő" és egy kis fehér szőr a hátsó mancsok lábujjain.
  • Laekenois - vörös feketés nyomokkal főként a pofán és a farkon. Megengedett egy kis fehér szín a mellkason és a hátsó mancsok lábujjain.

Fej: magasra emelt, mérsékelten hosszú, jól megformált, sovány. A koponya és a pofa hossza körülbelül egyforma, de a pofa kissé hosszabb.

Koponya rész: közepesen széles, arányos a fej hosszával, a homlok inkább lapos, mint kerek, a homlokbarázda nem túl hangsúlyos, profilja egy a pofa vonalát folytató képzeletbeli vonallal párhuzamos, a nyakszirt nem túl fejlett, a szemöldökbordák és a járomívek nem túl hangsúlyosak.

Homlok és pofa közti átmenet: mérsékelt, az arc rész és az orr fekete.

Pofa: közepesen hosszú, szemmagasság alatt éles kontúrral, fokozatosan keskenyedik az orr vége felé elnyújtott ékre emlékeztetve. Az orrnyereg egyenes, párhuzamos a homlok felső vonalát folytató vonallal, nagy szájnyitási szög jellemzi, vagyis amikor a száj nyitva van, az ajkak szögei szétválnak és az állkapcsok egyértelműen elválnak egymástól. 

Fülek: kicsik, magasan elhelyezkedők, majdnem háromszög alakúak, a fülkagylók a tövénél legömbölyítettek, a fülek végei hegyesek, éber állapotban egyenesen és függőlegesen tartja őket.

Szemek: közepes méretűek, nem kidülledtek és nem besüllyedtek egyidejűleg, kissé mandulavágásúak, ferdén állnak, barnák, leggyakrabban sötét barnák, a szemhéj feketével keretezett. A tekintet egyenes, élénk, okos és kíváncsi.

Fogak: megfelelően elhelyezkedő erős és fehér fogakkal, amelyek jól beágyazódnak a jól fejlett állkapocsba. A belga juhászkutyának ollószerű harapása van, vagyis a felső állkapocs metszőfogai enyhén elfedik az alsó állkapocs metszőfogait, ugyanakkor össze is érnek. Megengedett az egyenes harapás. A pásztorok előnyben részesítik az ilyen harapással rendelkező kutyákat.

Nyak: magasan elhelyezkedő, enyhén hosszú, eléggé egyenes, nagyon izmos, a lapockák felé fokozatosan szélesedő, redők nélkül. A tarkó enyhén ívelt.

Törzs: a törzs erős, de nem nehéz, a törzs hossza a válltól az ülőgumóig majdnem egyenlő a marmagassággal. A hát felső vonala és a derék egyenes, a mar hangsúlyos, a hát erős, rövid, nagyon izmos. A derék erős, rövid, nagyon izmos. A far nagyon izmos, enyhén lejt, eléggé széles, de nem túlságosan. A mellkas mérsékelten széles, eléggé mély. A bordák felső része ívelt. Előlről nézve a mellkas elülső része inkább széles, mint keskeny. Alsó vonal: a mellkas vonala alatt kezdődik és harmonikusan ívelt görbe formájában emelkedik fel a hasig. A has se nem felhúzott, se nem lógó, mérsékelten felhúzott.

Végtagok: a mellső végtagok erős csontozatúak, vékonyak és tetszetősen izmosak. A lapockák hosszúak és ferdén helyezkednek el, a vállcsonttal olyan szöget zárnak be, hogy a könyök szabadon mozoghat. A könyöknek szigorúan párhuzamosan kell mozognia a test hossztengelye mentén. Az alkar hosszú és izmos. A lábközép erős és rövid. A mancsok szinte gömbölyűek, a lábujjak íveltek és közel helyezkednek el egymáshoz, a párnácskák vastagok és rugalmasak, a karmok sötétek és erősek. A hátsó lábak erősek, megterhelés nélkül pont úgy mozognak, mint a mellső lábak. Merőlegesek a földre. A combok szélesek és erős az izomzatuk. A csípőcsont csatlakozási helyei szinte egyvonalban helyezkednek el térdekkel. A sípcsont hosszú, széles, izmos, eléggé ívelt a csánk felé, de nem rendkívül. A lábközép erős és rövid. A farkaskarom nemkívánatos. A mancsok szinte oválisak, a lábujjak íveltek és közel helyezkednek el egymáshoz, a párnácskák vastagok és rugalmasak, a karmok sötétek és erősek.

Mozgás: a belga juhászkutya mozgás közben aktív. Képes nagyon jó galoppal közlekedni, de inkább jellemző rá a nyugodt lépésben való mozgás és az ügetés. A belga juhászkutya a törzs középvonalával párhuzamosan mozgatja a lábait. Nagy sebesség esetén közelebb teszi a lábait a középvonal felé, mozgás közben a lábak közötti távolság közepes, mozgása egyenletes és könnyű. A felső vonal egyenes marad és a mellső végtagok nem túl magasra emelkednek. Mivel állandóan mozgásban van, úgy tűnik, a belga juhászkutya fáradhatatlan, a mozgása gyors, ruganyos, élénk. Képes nagy sebesség esetén megváltoztatni a mozgás irányát. Jellemének megfelelően szeret összevissza futkározni és nem egy meghatározott cél felé haladni.

Vonzó tulajdonságok: a belga juhászkutya malinois több funkciót lát el. Egyedülálló idegrendszerének köszönhetően ez a fajta a legkülönbözőbb parancsokat tudja végrehajtani, minden attól függ, mire és hogyan tanítjuk a kutyát. Ez valószínűleg a világ legugrálósabb fajtája - belga juhászkutya nagyon magas akadályokat képes leküzdeni, akár három vagy több méter magasat. Különösen szívós és fáradhatatlan. Ezeknek a kutyáknak a tenyésztésénél figyelembe veszik a pszichikai és a fiziológiai tulajdonságokat a végrehajtani való munkától függően. A belga juhászkutya kiválóan idomítható, nagyon ellenálló a stresszel szemben, képes a harcra. Ezen kívül a megfelelő helyzeteken belül a belga juhászkutya remek házi kedvenc, mindig kész örömmel végrehajtani gazdája parancsait.

Hiányosságok: a belga juhászkutyának kiváló munkás tulajdonságai vannak, de folyamatos tréningre és megterhelésre van szüksége. Ha nem fordítunk elegendő figyelmet erre a munkakutyára, sok kellemetlenséget okozhat gazdájának. Nem megfelelő a passzív embereknek, akik nyugodt életmódot folytatnak.

A ForDogTrainers szakemberei által ajánlott termékek a belga juhászkutya fajtának:

  1. Bőr hám belga juhászkutya fajtának
  2. Bőr szájkosár belga juhászkutya fajtának
  3. Bőr nyakörv belga juhászkutya fajtának
  4. Nylon póráz belga juhászkutya fajtának
  5. Apport súlyzó kiképzéshez belga juhászkutya fajtának
  6. Harapóhurka és védőkar készlet belga juhászkutya fajtának
  7. Kefe szőr kifésüléséhez belga juhászkutya fajtának
  8. Labda belga juhászkutya fajtának

 

A hivatásos és profi kutyafelszerelések gyártója széles termékkínálattal rendelkezik a belga juhászkutya fajtának, itt találhat: különböző kiegészítőket a belga juhászkutya kiképzéséhez, játékokat, harapóhurkákat és fogásfejlesztőket a belga juhászkutya fajtának, bőr, nylon és fém nyakörveket, szájkosarakat, hámokat és pórázokat a belga juhászkutya fajtának, tápokat és kiegészítőket a belga juhászkutya fajtának.